Frezowanie komina

Frezowanie komina
Jak wygląda frezowanie

Frezowanie komina polega na zwiększeniu przestrzeni wewnątrz przewodu kominowego, przez który przepływają spaliny. Jest to mniej skomplikowana alternatywa dla budowy nowego komina – rozebranie starego komina to duża ingerencja w budynek, a budowa nowego komina w innym miejscu powoduje utratę przestrzeni wewnętrznej.

Komin odprowadza spaliny z kotła, kominka czy pieca. Aby dobrze spełniał swoją funkcję, musi mieć odpowiedni ciąg. Jeśli komin jest zatkany to i sam piec staje się zatkany i smołowany. Skraca to jego żywotność.

Dobry ciąg będzie miał komin o odpowiedniej średnicy otworu wentylacyjnego. Z biegiem czasu ponownie się zatyka. Frezowanie kominowe jest zatem wydajnym procesem technologicznym, który zwiększa średnicę komina i przywraca wystarczający ciąg. Po wyfrezowaniu komin wykłada się wkładem kwasoodpornym .

Wysoko utwardzone stalowe łańcuchy są przymocowane do wirnika tnącego. Te łańcuchy przez siłę odśrodkową uderzają w mur komina i stopniowo rozdrabniają go na drobny pył.

Długość łańcuchów określa wynikową średnicę przewodu kominowego.

Jak wygląda proces frezowania?

Frezowanie kominów rozpoczyna się od ustawienia na szczycie komina stelażu, do którego montowana jest wiertnica. Głowica, na której znajdują się utwardzone łańcuchy, napędzana jest przez agregat hydrauliczny. Za stabilizację głowicy odpowiadają tyczki, które zapobiegają przemieszczaniu się głowicy po “szachcie” kominowym i gwarantują wywiercenie prostego przewodu. Silnik umieszczony w głowicy wyposażony jest w sprzęgło, które zwolni obroty głowicy w przypadku napotkania przeszkody. Dzięki temu, nie ma możliwości zniszczenia komina.

Kiedy trzeba frezować komin?

  • Stwierdzona została nieszczelność przewodu kominowego, co zagraża mieszkańcom budynku.
  • W przewodzie kominowym znajduje się duża ilość  sadzy szklistej (zasmołowanie komina), co grozi jej zapaleniem i zniszczeniem przewodu kominowego, a nawet pożarem całego domu.
  • Przewód posiada za mały przekrój w stosunku do mocy kotła. Objawia się to problemami przy rozpalaniu, ciągiem wstecznym, a ponadto osadzaniem dużej ilości  kreozotu (sadzy szklistej) w przewodzie.
  • Pojawiają się wykwity na ścianie spowodowane przenikaniem kondensatu.
  • W pomieszczeniach wyczuwalny jest zapach dymu.
  • Można również zalecić frezowanie, aby poprawić ciąg komina, który jest zbyt niski.

W każdym razie frezowanie komina jest znacznie tańsze niż wycinanie go i budowanie nowego. Dodatkowo, stosując odpowiednie materiały do ​​wyłożenia komina, klient otrzymuje taką samą gwarancję i trwałość jak przy nowym kominie. Koszty kompletnej obróbki wraz z wyłożeniem komina są znacznie niższe niż przy rozbiórce istniejącego i budowie nowego korpusu kominowego od 25 do 40%. Poprzez frezowanie komina i jego późniejsze obłożenie, Twój komin zyska nowe właściwości i parametry, które każdy komin powinien spełniać w dzisiejszym zaawansowanym technologicznie i ekologicznym świecie, takie jak wyższy ciąg kominowy, łatwiejsze czyszczenie komina, niższa temperatura spalin itp.

Możesz frezować:

  • kominy proste i lekko wygięte
  • wszystkie przekroje – przewód kominowy okrągły, kwadratowy i prostokątny
  • murowane wywietrzniki kominowe z cegły i betonu
  • azbestocementowe (azbestocementowe) i ceramiczne (szamotowe) wkłady kominowe są trudne do frezowania

Nie ma możliwości frezowania metalowych (blaszanych) wkładów kominowych, tych wykonanych z glazurowanej ceramiki i żelbetu (można wyfrezować koronę żelbetową, ale konieczne jest przecięcie kształtek przez otwór montażowy po wyfrezowaniu betonu)

Przy frezowaniu kominów można usunąć do 1/3 grubości muru kominowego dla kominów wbudowanych. I tak np. przy konwencjonalnym przewodzie kominowym o średnicy 150 mm i grubości ścianki komina 150 mm można usunąć do 50 mm muru kominowego i tym samym zwiększyć średnicę przewodu kominowego do 250 mm, co jest wystarczające dla wyłożenie z wkładem kominowym o średnicy do 230 mm. Jeśli przewód kominowy ma być używany do odprowadzania spalin, zmielony przewód kominowy musi być zawsze wyłożony. Wywietrzniki kominowe, które będą wykorzystywane jako wentylacja nie muszą być wstawiane, ale jest to zalecane ze względu na możliwe nieszczelności w ścianie komina.

Na jaką średnicę można rozwiercić komin?

Obecna technologia pozwala na powiększenie standardowego kanału 14×14 do takiej wielkości otworu, który pozwoli na zamontowanie wkładu o średnicy np. fi 180. Należy pamiętać, że minimalny przekrój przewodu dymowego powinien wynosić fi 150mm, ale nie może być on mniejszy niż nominalne wyjście z kotła.

Jak długo trwa wiercenie komina?

Wszystko zależy od konkretnego komina – jego długości, średnicy na jaką ma zostać rozwiercony, a także twardości cegły. Zazwyczaj frezowanie kominów zajmuje nie więcej niż 1-2 dni robocze.

Czy każdy komin da się rozwiercić?

Każdy komin jest dokładnie sprawdzany przed wierceniem. Przewód musi być w miarę  prosty, a w wyczystce  powinno być widoczne ”światło”.  Swobodny dostęp do wyczystki  ułatwia także późniejsze czyszczenie przewodu z powstałego podczas wiercenia urobku.

Czy po frezowaniu należy zamontować wkład kominowy ze stali nierdzewnej?

Tak. Koniecznie. Zamontowanie odpowiedniego tzw. “wkładu kominowego”  po frezowaniu  to najlepsza  metoda na jego uszczelnienie. Gwarantuje ona bezpieczeństwo mieszkańców.

Czy podczas wiercenia jest możliwość, że coś stanie się w mieszkaniu?

Jeżeli nigdy nie było ingerencji w przewód kominowy, nie ma możliwości żeby cokolwiek niespodziewanego stało się w pomieszczeniach przez które przebiega komin.

Czy do frezowania potrzebny jest prąd?

Nie. Głowica wiercąca jest napędzana przez spalinowy agregat hydrauliczny.

Czy można samemu wyfrezować komin?

Do wiercenia potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, a także wiedza i doświadczenie. Nie należy na własną rękę próbować rozwiercać przewodu. Może to doprowadzić do niekontrolowanego zniszczenia lub uszkodzenia przewodu kominowego, uniemożliwiając jednocześnie późniejszy montaż wkładu kominowego. W przypadku takich prac należy zaufać profesjonalistom.